Cockerspanielilehden numerossa 1/2014 esitellään taas Vuoden koirakot. Jotta koirien kuvien haaliminen ei muodostuisi toimitukselle ylivoimaiseksi toivomme seuraavaa käytäntöä:
- toimikunnat lähettävät tuloslistat lehdelle cockerspanielilehti (a) gmail.com (sijoitus, virallinen nimi, omistajan nimi)
- toimikunnat lähettävät kuvat keskitetysti
- mahdollisissa puuttuvissa kuvissa toimitus on yhteydessä toimikuntaan, joka puolestaan koirakkoon
Koiran kuvien ja nimien yhdistäminen on joskus varsinaista salapoliisityötä eikä toimituksessa voi tuntea jokaista koiraa, joten pyydämme hartaasti että:
- sähköpostin viestikenttään kirjoitetaan selkeästi minkä luokan koirista on kyse, jos lähetetään useita kuvia kerrallaan ja mukaan lista nimistä ja sijoituksista
- yksittäisen koiran kuvaa lähettäessä viestikenttään koiran nimi ja/tai luokka ja sijoitus
- koiran kuvan nimeäminen: luokka ja sijoitus esim agi_1.jpg (ette usko kuinka monta IMG-nimistä tiedostoa lehteen tulee...)
- lehden deadline 9.2.2014, joten koirakot tulee olla toimituksella 2.2. mennessä!
- kuvan laatu pitää olla tarpeeksi hyvä eli resoluutio 300 dpi ja iso tiedoston koko
- toimitus kuittaa vastaanotetut viestit saapuneiksi